Menu
Home Page
Back to School 5th September @ 8.50am
Welcome to Northfield Manor Primary Academy. On 1st August 2015 we became part of Victoria Academies Trust. If you would like to know more about the Trust, please click on the link at the bottom of this page.

Governing body

Following new guidance issued Jan'16 this part of the website is currently being updated to ensure full compliance with the information which now has to be published on school governors.

 

Mr. Matt Smith     (Head Teacher)                 

 

Mr. David Duff

  • Role: Co-opted Governor; Chair of Governors, 
  • Appointed:   13/10/2015 by The Governing Body
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 13/10/2019
  • Business/Percuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2015-16: TBC

 

Mr. Paul Bayliss                      

  • Role: Co-opted Governor; Vice Chair
  • Appointed:   13/10/2015 by The Governing Body
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 13/10/2019
  • Business/Percuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2015-16: TBC

 

Mrs Alethe Bailey

  • Role: Co-opted Governor
  • Appointed:  13/10/2015 by The Governing Body
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 13/10/2019
  • Business/Percuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2015-16: TBC

 

Mrs. Helen Whitaker               

  • Role: Co-opted governor; SEND
  • Appointed:   13/10/2015 by The Governing Body
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 13/10/2019
  • Business/Percuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2015-16: TBC

 

Mrs Gemma Fox                    

  • Role: Staff Governor; Looked After Children
  • Appointed:   29/01/2016 by Staff
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 29/01/2020
  • Business/Percuniary Interests: Mother - Mrs S Fox
  • Attendance at meetings over last academic year, 2015-16: TBC

 

Mrs. Michelle Chadderson               

  • Role: Parent Governor; Safeguarding
  • Appointed:   24/10/2013 by Parent Governor Election
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 24/10/2017
  • Business/Percuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2015-16: TBC

 

Mrs. Jane Weston               

  • Role: Parent Governor; Safeguarding
  • Appointed:   14/09/2016 by Parent Governor Election
  • Term of Office: 4 Years; Expires: 14/09/2020
  • Business/Percuniary Interests: None Declared
  • Attendance at meetings over last academic year, 2015-16: TBC

     

Northfield Manor LGB Governor Attendance Information 2015 -16

Top